Adolf Vajler


1. Adolf Vajler, Autoportret,
Minhen, 1923., ulje na platnu,
Privatna kolekcija, Beograd
Ime Adolfa Vajlera, (Weiler, Weiller) (Bosanski Novi, 11. 4. 1895 – Zagreb, 3. 1.1969.)  jednog skoro potpuno zaboravljenog sikara (sl. 1) se ponovno pojavilo 1996. g., dvadeset i sedam godina nakon njegove smrti. U skromnom katalogu izlozbe "Dimenzije jednog vremena, Židovi -likovni umjetnici u antifašističkoj borbi i žrtve holokausta," kojeg je pripremila Dolores Ivanuša, tada kustos Hrvatskog povijesnog muzeja (bivseg Muzeja Revolucije Naroda Hrvatske) u Zagrebu, Vajler je bio po prvi puta predstavljen, zajedno sa ostalim umetnicima sa prostora bivse Jugoslavije, kao jevrejski umetnik a ne iskljucivo kao anti-fasisticki borac, kako se do tada povremeno pojavljivao na grupnim posle-ratnim izlozbama ratne umetnosti. Taj novi pristup ukazao je na potrebu da se citav Vajlerov opus pronadje, identifikuje i ponovno preispita.

 

 

 

 

2. Adolf Vajler, "Rabin," ca. 1922-1923/24, reprodukovano Gideon, Zagreb, br. 6, 15. IV, 1925, tabla I-V

 Tokom ranih 20-tih godina Vajler je intenzivno sudelovao u  pocecima formiranja jevrejske umetnicke scene u Kraljevini Jugoslaviji. Kao ucenik poznatog zagrebackog slikara Tomislava Krizmana, nastavio je studije umetnosti u Becu, Minhenu i Berlinu gde se upoznaje ne samo sa tokovima moderne umetnosti vec i sa specificnim jevrejskim temama. Analiza njegovih najranijih radova, danas poznatih iskljucivo kroz opise i reprodukcije objavljivane u casopisima jugoslovenske cijonisticke omladine (Gideon) i lokalnim jevrejskim novinama (Židov) ukazuje na Vajelorovo poznavanje istocno-evropske jevrejske umetnosti posvecene motivima iz jevrejskog tradicionalnog zivota i cesto mukotrpne svakodnevnice.  Takve teme su narocito bile podrzavane od strane prvih Cijonista koji su se nadali da ce opisom siromastva, izoliranosti i posledicama pogroma ukazati na potrebu za resenjem "jevrejskog pitanja."  Kao potomak porodice prvog zagrebackog ortodoksnog rabina, Aharona Palote, i blizak jugoslovenskim omladinskim cionistickim krugovima, Vajler je usvojio i izlagao takvu umetnost (sl. 2-3).
3.   Adolf Vajler, "Sefardski Jevrejin,"ca. 1922-1923/24, reprodukovano
Gideon, br. 6, 15. IV, 1925, tabla I-V


5.   Adolf Vajler, "Logoras," ulje na platnu, 1950-te, privatna kolekcija, Beograd


6.   Adolf Vajler, "Tifusar," 1944-1965?, crtez, Hrvatski povijesni muzej, Zagreb


4.   Adolf Vajler, "Čovek sa psom i magarcem (?)," ca. 1925-26 (?), ulje na  platnu, privatna kolekcija, Beograd

 
Nakon prekida u umetnickoj karijeri zbog potrebe za redovnom zaradom, Vajler, koji je imao i zvanje sumskog inzenjera, se sve do pocetka II sv. rata tek povremeno javlja kao slikar. Radovi stvoreni u toku poznih 20-tih i 30-tih godina vezani su za predele izmedju Gorskog Kotra i  Velebita, gde je radio kao sumar (sl. 4), ili porodicne portrete. Intenzivnijoj umetnickoj delatnosti se vraca tek u toku II sv. rata i Holokausta. Vajlerova biografija u toku tih teskih vremena koja ga zaticu kao sumara u Popovači, nije jos potpuno istrazena: no trenutno izgleda da ukljucuje prinudno otpustanje sa posla, zatvor u Kutini, logor, beg iz njega i prikljucivanje partizanima u Moslavini. Umetnicki opus koji ukljucuje preko 200 crteza i niz uljanih slika stvorenih u vreme rata i nakon njega, tokom 50-tih godina (danas cuvanih u Hrvatskom povijesnom muzeju,  Židovskoj opstini Zagreb i privatnim kolekcijama) posvecen je Vajlerovim iskustvima iz tog stradalackog perioda. Ti radovi, koji opisuju kako jevrejske zrtve tako i zivot u partizanima (sl. 5-6) pripadaju grupi umetnickih radova stvorenih sirom Evrope u toku Holokausta i nakon njega.

7.   Adolf Vajler, "Sva imovina," 1944-65?, crtez, Hrvatski povijesni muzej,  Zagreb
Oni nam danas pomazu da bolje razumemo ta teska vremena. Cesto, upravo koristeci ikonografiju slika s kraja 19. i ranog 20. veka koja opisuje stradanja istocno-evropskih Jevreja u vreme pogroma i izgona, koje je kako smo videli, upoznao u ranim periodima svoje umetnicke karijere, Vajler je ostvario kontinuitet svoje umetnosti i uzdigao temu patnje na razinu univerzalnog (sl. 7). Istovremeno, povremeno opisujuci specificno jevrejske teme vezane za religiju i jevrejski identitet, on je zeleo da u svojoj umetnosti sacuva svet koji je nestao pred njegovim ocima (sl. 8).

 

 


8. Adolf Vajler, "I treci sin je ubijen (Shiva - tradicionalno jevrejsko oplakivanje)" 1950-te, ulje na platnu, mesto nalazenja slike nepoznato
            
Mia Rajner
Februar 2006 

(tekst je rezime clanka koji ce biti publikovan u Zborniku 9, JIM-a u Beogradu)